FAQ - otázky a odpovědi!

Náš masný rybník Pondolino® je Vám k dispozici s našimi PREMIUM FAQ - SERVICE!
Pokud máte problémy s rybníkem, kontaktujte prosím naše rybníky mascot pondolino@fiap.de.
Vodní prvky Pumpy UV lampy
Filtrové systémy Jezírkový skimmer Provzdušňování
Údržba vody Péče o jezírko Osvětlovací technika
Stavba jezírka Jezírkové příslušenství Zahradní dekorace
Krmení Vytápění jezírka Příslušenství


1. Existuje nějaké pravidlo o tom, kolik ryb může být použito v zahradním jezírku?
Správná rybí populace závisí na několika faktorech. Velikost rybníku hraje důležitou roli, ale vestavěná filtrační technologie a samotné druhy ryb jsou naprosto zásadní. Dále je třeba vzít v úvahu, že některé ryby se velmi rychle množí a stávají se většími.
2. Co je třeba vzít v úvahu při rodičovské kontrole?
Majitel nemovitosti musí zabezpečit svůj majetek tak, aby nemohlo dojít k poškození ostatních osob (povinnost zajistit dopravu).

Tato povinnost péče je porušena, pokud majitel nemovitosti nezajistí svůj zahradní jezírko takovým způsobem, že do něj mohou spadat zejména cizí cizí děti. Viditelné vymezení majetku proto není dostačující - musí existovat fyzická demarkace, která chrání děti před neomezeným vstupem.

Obecně je třeba dbát na to, aby byl rybník položen na mělký břeh, což zabraňuje jeho náhlému pádu. Majitel rybníku je povinen učinit přiměřenou úpravu zabezpečení.

Jako bezpečnostní opatření se berou v úvahu jak oplocení z drátěných sítí, jako jsou rybářské sítě přes rybníky, tak i pod ocelovou sítí namontovanou na vodní ploše.
3. Existují žurnály na téma zahradní jezírka?
Jistě jsou také ve vaší zemi časopisy na téma zahradního jezírka.
4. Kde mohu najít prodejce FIAP u mě?
Jednoduše využijte naše pohodlné vyhledávání prodejců. Rádi vám pomůžeme najít prodejce FIAP ve vaší oblasti, kontaktujte nás na adrese info@fiap.de.
5. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

Vodní prvky


1. Jak se nejlépe starat o vodní prvky a příslušenství?
Potřebná péče silně závisí na tvrdosti vody. Doporučená tvrdost je <8,4 ° dH. S tvrdší vodou může stále více kamenů usazovat povrchy a techniku, což také znamená vyšší péči. Pro vodní hry v okrasných mísách (bez zvířete a Pflanzenbesatz!) Doporučujeme použití FIAP FOUNTAIN CLEAN, abychom vytvořili optimální kvalitu vody pro vaši vodu. Pro perzistentní usazeniny vápníku na čerpadlové fontány je FIAP PUMP CLEANSER první volbou. Opticky dokončené povrchy, jako např. Kartáčovaná nerezová ocel nebo chrómové díly je nejlepší vyčistit měkkým navlhčeným hadříkem. Voda v bazénu by měla být udržována co nejvíce volně od malých kamenů nebo částic nečistot, které mohou ucpat nebo poškodit čerpadlo a potrubí. Stávající předfiltre musí být občas kontrolovány a v případě potřeby vyčištěny. Zanesené trysky lze vyfouknout nebo vyčistit jemným drátkem. Před zamrznutím musí být vodní hračka demontována nebo vysušena, předtím, než se uskladní nabízí kompletní čištění spolu s odstraňováním okují. Čerpadla na fontány musí být skladována vlhká. Neexistuje žádná záruka ani záruka na poškození mrazem a poškození způsobené kalcifikací.
2. Jak vyčistíte usazeniny vodního kamene ve vodním režimu?
Potřebná péče silně závisí na tvrdosti vody. Doporučená tvrdost je <8,4 ° dH. S tvrdší vodou může stále více kamenů usazovat povrchy a techniku, což také znamená vyšší péči. U fontány v okrasných bazénů (kromě živočišné a rostlinné ozdoby!) Doporučujeme používat FIAP FOUNTAIN CLEAN a zajišťují optimální kvalitu vody pro váš vodním prvkem. Pro perzistentní usazeniny vápníku na čerpadlové fontány je FIAP PUMP CLEANSER první volbou. Opticky dokončené povrchy, jako např. Kartáčovaná nerezová ocel nebo chrómové díly je nejlepší vyčistit měkkým navlhčeným hadříkem.
3. Jak voda v okrasné pánvi zůstane čerstvá co nejdéle?
Úplný efekt rozvíjí každý trik pouze s čerstvou čistou vodou. Stagnantní, znečištěná voda nejenom necítí nepříjemně, může trvale poškodit vodní prvek nebo čerpací techniku. Proto byl FIAP FOUNTAIN CLEAN vyvinut pro okrasné rybníky bez péče o rostliny a zvířata. Speciální vzorec zabraňuje tvorbě biofilmu a kalcifikaci na povrchu. Tímto způsobem je vytvořena optimální kvalita vody pro váš vodní prvek. Snaha o péči je minimalizována a plnící voda zůstane čerstvá a krystalicky čirá, pokud je to možné. Předávkování může způsobit pěnění, v takovém případě snížíte množství vody o polovinu a vyměňte ji za čerstvou vodu.
4. Můžete ovládat funkci vody s filtrem nebo čerpadlem na jezírko?
V zásadě je odpověď na tuto otázku "ano"! Je však třeba poznamenat, že filtrační čerpadla musí být provozována 24 hodin denně, 24 hodin denně, filtrační bakterie neumírají a filtr si zachovává plnou kapacitu. Kromě toho by většina filtračních čerpadel měla být velmi škrtila, neboť obvykle nabízejí mnohem více vody než potřebné vodní prvky. Silné škrcení může negativně ovlivnit výkon filtru a trvanlivost čerpadla. Z výše uvedených důvodů je vždy vhodné vždy používat vodní prvek (pokud již není součástí dodávky) s čerpadlem, které je přizpůsobeno. Takže vodní funkce lze zapnout a vypnout podle potřeby. Pro ještě větší pohodlí doporučujeme používat rádio-řízený konektor FIAP Control Active, abyste mohli dálkově pohodlně připojit funkci vody.
5. Platí také záruka na LED diody?
LED kroužky mají opotřebované části, na které se nevztahuje záruka. Nicméně mají velmi dlouhou životnost a jsou velmi vzácné.
6. Mohou LED kontrolky ztlumit?
Stmívání není možné s LED kontrolkami, pokud není již integrováno do dálkového ovladače.
7. Jak vypadají vodní prvky v provozu?
Stačí navštívit náš kanál YouTube! Na adrese https://www.youtube.com/user/FIAPGmbH najdete manuály a ukázkové videosekvence, které zobrazují produkty v akci.
8. Existují různé typy vodních prvků?
Kromě funkcí vody pro zahradní jezírko nabízí FIAP také vodní hry pro terasu, zahradu a vodní prvky pro vnitřní použití. Bez ohledu na to, jak a kde byste se chtěli obklopit vodou, nabízí FIAP dokonalý vodní prvek.
9. Jsou vodní prvky mrazuvzdorné?
Přečtěte si prosím odpovídající návod k obsluze a dodržujte pokyny pro použití. V podstatě je třeba naše vodní hry odstavit před očekávaným mrazem, zcela vyprázdnit nebo vyčistit a přezimovat v suchu.
10. Je snadné držet ryby ve vodních hrách?
Ne! Podmínky ve vodním bazénu nejsou vhodné pro zvířata. Aby bylo možné nabízet vhodné podmínky pro ustájení ryb, vyžaduje určitý objem vody, vhodné filtrování a přizpůsobené krmení. Tyto body jsou obtížné nebo dokonce nemožné dosáhnout ve vodních hrách. Ryby by proto měly být uchovávány pouze ve speciálně upravených rybnících.
11. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

Pumpy


1. Proč potřebujeme čerpadla v rybníku a kolem něj?
Jako rybníky jsou určeny umělé okrasné vody, které mohou vyvíjet biologickou rovnováhu obvykle pouze technickou podporou. Filtrační čerpadlo někdy hraje tu nejdůležitější roli. To přenáší znečištěnou vodu z jezírka na filtr, ve kterém je voda mechanicky a biologicky vyčištěna a pak se vrací zpět do rybníka (v čerpané soustavě!). Dále je potřeba vhodná čerpadla k provozování potoků a vodních her na rybníku.
2. Jaké čerpadlo vyhovuje, které rybníky?
Výběr správného čerpadla a příslušenství závisí na mnoha faktorech. Váš prodejce FIAP bude s vámi spolupracovat, abyste vyvinuli optimální řešení pro vaše individuální požadavky. Navíc můžete najít informace na našich webových stránkách pod Water Gardens - Čerpadla nebo Filtrační systémy. Při výběru správného čerpadla je rozhodující nejen velikost rybníku. Ale: Na co by se mělo čerpadlo používat?

 • proud
 • Filter System
 • Water Game
 • cirkulace
3. Jaké typy čerpadel jsou vhodné zejména pro filtrační systémy?
Jako všestranné doporučujeme čerpadla řady Aqua Active. Výkonný, výkonný, robustní! Snadno dopravují nečistoty o průměru až 10 milimetrů. Váš partner FIAP vám rád poradí o správném čerpadle pro váš rybník nebo filtr.
4. Jaké jsou rozdíly mezi nízkoprahovými vstupními čerpadly a vysoce kvalitními čerpadly na jezírka, jako je řada FIAP Aqua Active?
Mnoho majitelů rybníků se zajímá, jaké jsou rozdíly mezi modely vstupních úrovní a vysoce kvalitními čerpadly, jako je řada FIAP Aqua Active. Na jedné straně má řada FIAP Aqua Active patentovaný vstup skimmeru. To znamená, že s jediným čerpadlem můžete provozovat současně skimmer i filtr. U konvenčních spouštěcích čerpadel můžete ovládat skimmer nebo jen filtr (pokud mají vůbec druhý přívod čerpadla). Čerpadla FIAP Aqua Active jsou také elektronicky nastavitelná, levné vstupní modely mají obvykle pouze synchronní motory, které nejsou nastavitelné. Další je geometrie krytu čerpadla. V tomto případě se FIAP spoléhá na průtokově optimalizovaný kryt s velkým povrchem, který zajišťuje dokonalé odstranění nečistot a je méně ucpaný než běžné pouzdra čerpadel. Další výhody čerpadel FIAP Aqua Active jsou:

 • 3 roky záruka
 • Vysoký výkon
 • Energeticky úsporná technologie motoru
 • A mnoho dalších výhod
V srdci technologie rybníku používejte pouze vysoce kvalitní komponenty, jako je čerpadlo řady FIAP Aqua Active a nekompromisujte.
5. Kde má být instalováno čerpadlo?
Čerpadlo by mělo být instalováno na nejnižším místě naproti vstupu filtru. To zajišťuje optimální cirkulaci a okysličování vody v jezírku. V závislosti na typu konstrukce a typu rybníku se však může ukázat jako výhodné jiné umístění, např. v případě gravitačního provedení filtračního systému je čerpadlo instalováno ve filtračním systému nebo v samostatné komoře čerpadla. Pokud si nejste jisti o optimálním umístění čerpadla na jezírko, obraťte se na svého partnera FIAP.
6. Jaká čerpadla jsou vhodná pro proudy?
Pro proudy se používají především čerpadla řady Aqua Active nebo Aqua Active Profi. Čerpadla nabízejí vysoký výkon, nízkou spotřebu energie a nekompromisní. Kromě toho mohou být motory čerpadel (do 300 W) ovládány pomocí regulátoru otáček (FIAP Aqua Active Control). Tímto způsobem můžete čerpadlo nastavit přesně na požadovaný průtok a také snížit spotřebu energie.
7. Jak lze měnit výkon čerpadel?
V podstatě lze měnit výkon všech čerpadel mechanicky. Se všemi čerpadly FIAP Aqua Active (až do 300 wattů) lze elektroměr měnit i elektronicky změnou rychlosti pomocí řízení rychlosti (FIAP Aqua Active Control). Pozitivní vedlejší účinky jsou na jedné straně snížená spotřeba energie čerpadla a související nižší vývoj tepla. Motoru čerpadla nedochází k žádnému dodatečnému zbytečnému opotřebení tohoto typu škrcení.
8. Je úspora energie při použití regulátoru otáček?
Regulátor otáček je fázovým řízením. To také šetří energii. Úspora však nedochází v poměru 1: 1.

Regulátor otáček také spotřebovává určité množství energie. Jako hrubé pravidlo můžete očekávat úspory energie kolem 40% při 50% snížení výkonu.
9. Mohou čerpadla suchou?
Ne, čerpadla nesmí být suchá! Čerpaná voda také slouží k chlazení a mazání rotoru čerpadla. Suchý chod nevyhnutelně vede k trvalému poškození hřídele a skladování. Čerpadla FIAP Aqua Active mají integrovaný tepelný spínač. To znamená, že se čerpadlo automaticky vypne, jakmile bude příliš teplé. Po ochlazení se čerpadlo automaticky zapne tak, aby byl filtr např. je opět zásobován vodou. Jakmile zasáhne spínač tepelné ochrany, čerpadlo by mělo být odstraněno a zkontrolováno, aby nedošlo k trvalému poškození.
10. Jsou solární čerpadla vhodné pro provoz filtračních systémů?
Ne. V podstatě nejsou solární čerpadla vhodné pro provoz filtračních systémů, protože nemohou být provozovány v 24hodinovém provozu. Doporučujeme použití našich solárních čerpadel pro všechny dekorativní aplikace na jezírku (jako jsou vodní prvky nebo proudy), které nemusí nutně záviset na určité době trvání, protože to není vždy zaručeno v závislosti na počasí.
11. Jaké jsou náklady na používání čerpadel?
Náklady závisí na spotřebě čerpadla. Spotřeba energie je vyjádřena ve wattech pro každé čerpadlo. 1000 W za hodinu = 1 kilowatthodinu
1 kilowatthodina elektřiny stojí asi 20 až 25 eurocentů (v závislosti na poskytovateli)

Příklad výpočtu založený na Aqua Active 6000 (65 wattů), počítané na sezónu rybníku. Předpokládá se, že čerpadlo bude vyřazeno z provozu na začátku března a bude ukončeno koncem listopadu. Čerpadlo běží nepřetržitě. Provozovatel elektřiny účtuje 20 centů za kilowatthodinu. Výsledkem je:

65/1000 W x 24h x (9x30 dní) x 0,20 Euro / kWh = 84,24 Euro

Je důležité zvolit příliš nízkou výkonnost čerpadla z důvodů úspory energie! Mnozí majitelé rybníků tu zachránili na špatném konci a spoléhali na příliš slabé čerpadlo na jezírka. Obtížně udržovatelný, nefunkční rybníček je často výsledkem.
12. Můžete použít čerpadlo ke spuštění fontány a chrliče?
Ano, je to možné kdykoli díky teleskopické stoupající trubce s integrovaným nastavitelným vývodem. To je již obsaženo v produktové řadě Aqua Active Mini SET a Aqua Active Plus. Fontány a chrliče mohou být také provozovány série Aqua Active.
13. Mohou být Aqua Active čerpadla použity v plaveckém jezírku?
Produktová řada Aqua Active 12 V je speciálně navržena pro použití v plaveckých bazénech. Podle předpisů VDE není povoleno používat čerpadla o výkonu 230 voltů v plaveckých bazénech. Čerpadla musí být instalována suchá v dně pod hladinou vody s minimální vzdáleností 2 metry. Musí být položeny plastové trubky.
14. Jsou čerpadla mrazuvzdorná?
Ne všichni. Čerpadlo by mělo být skladováno proti mrazu a mokré. Zástrčka nesmí být zaplavena. FIAP doporučuje důkladné čištění čerpadel měkkým kartáčkem pod tekoucí vodou, v závislosti na stupni znečištění. Pro profesionální čištění kalcifikací a jiných tvrdých nečistot doporučujeme použít FIAP Aqua Active Cleanser. Po čištění je třeba čerpadlo důkladně propláchnout čistou vodou.
15. Jak připojit filtry a skimery k čerpadlu Aqua Active?
Náš inovativní patentovaný sací systém umožňuje odsávání pouze jedním čerpadlem Aqua Active současně pomocí externího skimmeru a skříně čerpadla. Rozložení sacího výkonu mezi skimmer a skříň čerpadla lze snadno nastavit od 0 do 100%. Skimmer je připojen přes vstup skimmeru na krytu čerpadla, filtr je připojen přes výstupní otvor na krytu čerpadla. Odpovídající stupňovité trysky jsou již zahrnuty. Doporučujeme zvolit největší průměr hadice pro vysoké průtoky a delší čerpací vzdálenosti.
16. Může se zkracovat kabel čerpadla nebo demontovat konektor?
Ne. Tím se změní konstrukce čerpadla. Čerpadlo již neodpovídá směrnicím VDE. Jakákoli záruka a záruční nárok vyprší.
17. Mohou být čerpadla provozovány také pomocí solárních modulů?
Ne. Lze provozovat pouze speciální solární čerpadla se solárními moduly. Tato čerpadla jsou provozována stejnosměrným proudem (série FIAP Aqua Active Solar pump). 230 V - Čerpadla mají střídavé napětí AC.
18. Jak se vypočítá požadovaná hlava nebo cirkulace?
Při dodací výšce je třeba poznamenat, že se vypočítává z hladiny vody (i když je čerpadlo umístěno na dně rybníka) až do nejvyššího dodacího bodu. Hloubka jezíra je zde zanedbatelná. Pomocí diagramu čerpadla nyní můžete číst přibližný průtok na příslušné hlavě. Musí se však brát v úvahu také tlakové ztráty způsobené malými průřezy kabelů a dlouhými čerpacími vzdálenostmi. Cirkulační kapacita čerpadla musí být navržena podle typu rybníku. Jako hrubé pravidlo palce doporučujeme velikost čerpadla tak, aby byl přirozený cirkulace přirozeného rybníka nebo biotopu přibližně 3-4 hodiny za hodinu, koi jezírko by mělo být rozděleno 1-2 hodiny. S plaveckými jezíry je postačující i nižší cirkulace. Cirkulace znamená, že celkový objem rybníku je odeslán jednou přes filtrační systém ve stanoveném čase. Váš partner FIAP vám rád poradí při výběru správné kapacity čerpání.
19. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

UV lampy


1. Pro co potřebujete zařízení s UV zářením?
Díky použití UV zařízení (FIAP UVC aktivní FIAP UVC aktivní ušlechtilé oceli a FIAP UV aktivní) řas lze účinně bojovat a redukuje choroboplodné zárodky zárodky a bakterie. To důsledně zajišťuje čistou a zdravou vodu.
2. UV lampy skutečně pomáhají předcházet napadení řasami v rybnících se silným slunečním světlem?
Ano, ale pouze proti plovoucím řasám, které oblakají vodu - nepomáhají s řasami. Samotná UV lampa je však omezená, protože jen ztuhne řasy. Musí být následován filtrem, který filtruje tyto hrudky. Vhodný filtr lze nalézt také v sortimentu výrobků FIAP nebo zde naleznete na našich webových stránkách pod názvem Water Gardens - Filtrační systémy.
3. Pomocí UV čisticího prostředku se voda v jezírku stala čirá a vláknitá řasa začala růst. Co se stalo?
Tento efekt není nic neobvyklého. Existuje zásadní rozdíl mezi suspendovanými a vláknitými řasami. První z nich jsou mikroskopické řasy, které přitahují majitele rybníku nejvíce pravděpodobně jako zakalený do jedovaté zelené vody. Vláknité řasy, jsou však, jak již název napovídá, řasy, které většinou dodržovat rybníka stěn a jiných povrchů v rybníku a mají tvar závitu podobný. Jakmile UV čisticí prostředek odstraní plovoucí řasy a poskytne čistou vodu, sluneční světlo se dostane do rybníku poprvé, přímo dole. Náhlé živiny a světlo jsou k dispozici řasám, které mohou růst. Vláknité řasy jsou nejúčinněji odstraněny vhodnými přípravky pro úpravu vody FIAP a mechanickými metodami.
4. Jak dlouho by měla UV lampa běžet?
Někteří majitelé rybníků vypínají UV čistič přes noc s časovačem, aby se vyhnuly elektřině. To je v zásadě také možné, ale nepřetržitý provoz nad sezonou rybníků má také výhody, které nelze vyřadit z ruky. Trvalá operace zajišťuje nejen to, že se znovu neobnoví květy řas (zelená nebo zakalená voda), ani zvýhodnění fluktuace hodnoty vody.
5. Musí být UV Active zařízení nezbytně namontováno na filtr?
Ne. Přístroj lze také namontovat samostatně pomocí hadicových spojů v bypassu. V zásadě je vhodné používat UV Active zařízení na místech, kde je předcházená předčištěná voda. Tím je zajištěno, že UV paprsky mohou proniknout hlouběji do protékající vody a tím se zvýší účinnost. Instalace proto nabízí mechanický předfilter (např. FIAP SpaltActive) nebo na konec filtračního řetězce.
6. Můj rybník není jasný i přes dostatečně velkou UV záření, co může být příčinou?
Za prvé by mělo být jasné, zda zákal vody je způsoben rozkvetením řas, nebo např. je způsoben sedimenty rozpuštěnými ve vodě. Například, ryby toulaly sedimenty na dně rybníka a mohou tak způsobit zakalení. UV čisticí prostředek je však účinný pouze proti zákalu kvůli suspendovaným řasám. Další možnou příčinou může být použití příliš slabého čerpadla na jezírku. I když byl UV čisticí prostředek navržen tak, aby byl dostatečně velký, s příliš nízkým průtokem, je výsledek často neuspokojivý. Dokonce i nepříznivé podmínky toku v jezírku mohou způsobit nedostatek UV vyčistění. Proto zkontrolujte, zda všechny oblasti rybníka protékají čistě a tím se celý rybník rozkládá.
7. Jak hodnotit dezinfekční účinek UV systémů?
Jeden mluví o funkci zárodku. K dosažení úplné sterilizace jsou však nezbytné extrémně vysoké hodnoty ozáření, které jsou velmi nepravděpodobné v zahradním jezírku. Dokonce i UV čisticí prostředky pro zahradní jezírko nabízejí vlastnosti, které snižují zárodky a zajišťují tak udržitelné a zdravé klimatické podmínky. Používání UV čisticího prostředku však samo o sobě vylučuje obecná hygienická opatření, jako je čištění rybníků, přizpůsobené krmení a pravidelné změny vody.
8. Proč musí být UV lampa nejméně 2 metry od jezírka? Mohla by být kratší vzdálenost škodlivá pro ryby?
Uvedená vzdálenost od jezírka se týká nařízení týkajícího se bezpečnostních opatření elektrických spotřebičů v blízkosti vody. Výrobce musí informovat spotřebitele. Jedná se o nařízení VDE. Přístroj nemůže poškodit flóru a faunu.
9. Kdy musí být UVC lampa vyměněna?
UVC lampa má životnost přibližně 9 000 provozních hodin. Zpravidla doporučujeme výměnu žárovky po každé zimě, jakmile je UV lampa znovu uvedena do provozu. Tím je zajištěno, že je zaručena vždy dostatečná intenzita ozáření. Kromě toho byste měli vyčistit křemenné sklo. Pokud se žárovka používá delší dobu, než je doporučeno, má obvykle jen 50% původního zářivého výkonu nebo dokonce méně. Jediným trvalým účinkem je spotřeba energie, a to navzdory optické funkci, nedochází k žádné další úpravě řas nebo klíčení.
10. Vlhkost se vytváří v křemenné sklovině UV lampy. Je moja UV lampa vadná?
Toto je kondenzace v prostoru. Elektronika zůstává nedotčena.
11. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

Filtrové systémy


1. Je dobré cirkulační čerpadlo dostatečné pro fungující zahradní jezírko?
Ne! Jediný oběh rybníka nevede k trvalému zahradnímu rybníku. Problémem je hromadění sedimentů a některých chemických sloučenin, které nejsou přeměněny nebo těženy. Dříve nebo později se vyskytnou problémy, jako je špatná kvalita vody nebo nemocná ryba.
2. Proč je potřebný filtrační systém v zahradním jezírku?
Dobrý filtr na rybníky se vždy skládá z mechanického a biologického filtračního stupně. V prvním stupni se mechanicky odstraní suspenze a jiné pevné látky. V biologickém filtračním stupni se voda biologicky čistí mikroorganismy a filtrační bakterie se tam usadí. Výsledkem je zdravá a čistá voda v jezírku. Mějte na paměti, že filtr, který má pouze jednu ze dvou úrovní filtrů, nemůže dlouhodobě fungovat a že problémy jsou nevyhnutelné. Filtrační systém je srdcem vašeho jezírkového systému. Nekompromisujte a nespoléhejte na sofistikované technologie. Teprve poté si můžete užijete rybníček už dlouho.
3. ak si zvolím správný systém filtrů?
Výběr správného filtru rybníků a příslušenství závisí na mnoha faktorech. Váš prodejce FIAP bude spolupracovat s vámi na vývoji optimálního řešení pro vaše individuální potřeby. Kromě toho naleznete podrobné informace na našich webových stránkách pod vodní zahradní filtrační systémy a najdete vhodný rybníkový filtr. Rozhodující pro výběr správného filtru jsou například:
 • druhy rybníků, jako je jezírko, koi rybník, koupací jezírka atd.
 • Skladování
 • Objem rybníka
 • stavby u rybníku (zejména u stávajících zařízení)
 • vlastní iniciativa pro péči o filtry
4. Kde mohu najít informace o správných součástech pro filtrační systém, jako je čerpadlo s jezírkem a UV zařízení?
Najdete například přehled souvisejících komponent. v našem katalogu "Svět vodních zahrad". Správné dimenzování součástí také vyžaduje zvážení určitých faktorů, jako je např. Otázka 3: Váš partner FIAP vám rád pomůže při výběru nejvhodnější technologie filtru.
5. Jaký propojovací kabel doporučuje společnost FIAP?
V závislosti na typu a velikosti mají filtry FIAP různé velikosti připojení. Obecně doporučujeme udržovat potrubí nebo potrubí přinejmenším v příslušné velikosti připojení. Použití menších úseků drátu má za následek nejen snížení průtoku, ale také zvýšení spotřeby energie. Maximální možný výkon filtru proto není vyčerpán. Váš partner FIAP Vám rád pomůže navrhnout optimální propojovací kabel.
6. Co je třeba vzít v úvahu při likvidaci odpadních vod?
Pokud má filtrační systém vypouštění odpadních vod, musí mít sklon 1,5 až 2,5%. Konec musí být vždy volný. Navíc odstraňování nečistot nesmí překročit 3 až 4 metry. Špinavou vodu lze vypustit do kanálu, květinového záhonu nebo živého plotu. Postupujte podle pokynů místní komunity.
7. Jaký je rozdíl mezi čerpaným filtrem a gravitačním filtrem?
Jak název napovídá, čerpací filtrační systém je napájen přímo čerpadlem na jezírko. Čerpadlo je buď přímo v rybníku, nebo samostatná čerpací komora a podporuje vodu odtud do filtru. Filtr stojí nad hladinou vody. Filtrační systém, který je instalován jako gravitační verze, je umístěn ve filtrační komoře vedle rybníka a je instalován pod hladinou vody. Čerpací čerpadlo sedí v jedné z posledních filtrovacích komor a dopravuje vodu přímo zpět do rybníka. Výsledná výška nebo tlakový rozdíl způsobí, že voda automaticky proudí do filtru. Obě varianty instalace mají jisté výhody a nevýhody. Váš partner FIAP vám s radostí pomůže při výběru optimální koncepce filtrů pro vás.
8. Co dělat, když existuje riziko mrazu? Je možné v zimě provozovat filtrační systémy FIAP?
Všechny filtrační systémy FIAP nejsou odolné proti mrazu. Dodržujte pokyny v příslušném návodu k obsluze. Provoz v zimě je možný s odpovídající instalací a určitými opatřeními. S radostí vás informuje váš partner FIAP o tomto tématu.
9. Co byste měli v zimě věnovat pozornost čerpadlové a filtrační technologii?
Čerpadla a jiná technologie citlivá na mráz zpravidla by měla být zastavena, demontována a skladována mrazuvzdorným způsobem, když dojde k mrazu. V menších vodách je důležité, aby teplá zóna přežití ryb nebyla v oběhu. Ve větších vodách pomáhá malá výměna vody na břehu, aby se zabránilo zamrznutí.
Čerpadlo by mělo být důkladně vyčištěno uvnitř a ven a uloženo v mrazu v nádobě naplněné vodou v temperované místnosti. Těsnění zůstávají tak vlhká a nečistoty se nemohou ztuhnout.
10. Co je třeba při uvádění do provozu obecně zvážit?
Pouze dobře odtažený filtr má dobrý biodegradační výkon. Do zahradního jezírka umístěte ryby pouze v okamžiku, kdy se filtr stabilizoval. V závislosti na teplotě může srážení trvat několik týdnů. Chcete-li zkrátit dobu náběhu, doporučujeme používat FIAP BACTOBOOSTER při spuštění a po každém čištění.
11. Jak a kdy nejlépe vyčistíte filtrační médium?
V části biologického filtru se nacházejí tzv. Filtrační média, na kterých se akumulují výhodné bakterie filtru. Filtrační médium může být velmi odlišné, pěny, přírodní horniny, plastové těla apod. Aby se přežilo, musí být bakterie neustále zásobována vodou bohatou na kyslík. Jakmile se filtrační médium příliš znečišťuje, neexistuje dostatečný průtok filtračních bakterií. Alespoň teď je čas vyčistit filtr. Životnost filtru (doba do dalšího čištění) závisí na množství nečistot a velikosti filtru. Abyste filtrační média co nejméně opatrně vyčistili, aniž byste škodlivě poškodili bakterie, je vhodné umýt filtrovací média pouze v hrnci vody v jezírku zhruba nebo rychle. Nepoužívejte teplou nebo studenou vodu ani vysokotlaké čistící prostředky. Tenký, hnědý povlak na filtračním médiu se skládá z usazených filtrových bakterií a nesmí být zaměňován s nečistotami, proto je absolutní dostatečné vyčistění filtračního média. Pečlivé čištění je dokonce kontraproduktivní.
12. Kde mohu získat novou příručku, například po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze si můžete stáhnout zde jako soubor PDF pod požadovaným produktem.

 

Jezírkový skimmer


1. Co je skimmer ryb a na co se používá?
Jako skimmer na jezírku se volá zařízení nebo zařízení, které je nepřetržitě nasáváno a čistí vodní hladinu rybníku. Tímto způsobem zůstává vodní plocha čistá a náhodná nečistota se ani nedaří k zemi a sedimentu. Dokonce i pylové a pěnové bubliny nejsou problémem pro skimmer rybníka, povrch rybníka je vždy čistý, voda v jezírku je méně zatížená a péče o vaše rybníky je výrazně snížena.
2. Proč existují různé druhy a druhy skimmerů?
V závislosti na velikosti rybníku a místních podmínkách může být nutné použít specifický typ skimmeru. Aby společnost FIAP mohla pokrýt všechny možné požadavky zákazníků, nabízí komplexní sortiment skimmerů. Od hobby až po profesionální oblast, od malého zahradního rybníka až po koupací jezírko s několika stovkami tisíc litrů, se používají sklízeče rybníků FIAP. Jsme rádi, že vám pomůžeme při výběru správného skimmeru v rybníku.
3. Co je třeba vzít v úvahu při instalaci skimmeru?
V závislosti na typu skimmeru v jezírku je třeba během instalace zvážit několik věcí. Následující tipy se však vždy týkají všech skimmerů:
 • Vždy namontujte skimmer na rybníku na straně, která směřuje k větru. Proto vítr pohání nečistoty na povrchu již ve směru skimmeru a tím automaticky posiluje čisticí účinek.
 • Pro zajištění optimální funkce nastavte čerpací výkon minimálního nebo maximálního průtoku pro příslušný skimmer.
 • Skimmer s filtrem musí být pravidelně vyprázdněn (v závislosti na nahromaděné nečistotě). Skimmery na rybníky bez filtračního koše obecně nevyžadují žádnou údržbu (kromě vizuální kontroly funkce).
 • Trvale instalované skimmery je třeba v zimě zcela vyprázdnit, aby nedošlo k poškození mrazem (uzávěr FIAP pro skimmer).
 • Pozorujte tok v rybníku. Měl by např. návrat do rybníku vytvářející průtok, který je mimo povodí skimmeru, může být jeho funkce nepříznivě ovlivněna.
4. Kolik skimmerů na jezírko potřebuji pro svůj rybník?
Počet skimmerů potřebných pro váš projekt závisí na několika faktorech. Kromě skimmeru typu rybníka u.a. Faktory, jako je špinavost, umístění a velikost rybníka, hrají důležitou roli. Váš prodejce Vám s radostí poradí, jak navrhnout požadovanou technologii FIMP skimmer. Využijte našeho pohodlného vyhledávání prodejců, samozřejmě vám pomůžeme při hledání partnera FIAP.
5. Rybář skimmer nefunguje podle potřeby, co může být příčinou?
Nejprve zkontrolujte, zda je skimmer na jezírku správně nainstalován. U tipů se podívejte na otázku "Co je třeba dodržet při instalaci skimmeru na jezírko" nebo v návodu k obsluze příslušného skimmeru na rybníky. Pokud má skimmer rybníku síto, zkontrolujte jeho správné umístění.
6. Je rybář skimmer nebezpečný pro zvířata?
Vedle bezpečnosti pro člověka hraje důležitou roli také dobré životní podmínky zvířat. V souladu s pokyny FLL jsou odpovídající sklízeče rybníků FIAP navrženy a navrženy tak, aby byly maximálně dobré pro zvířata. Perforovaný nouzový přepad, stejně jako nouzový východ, umožňují a usnadňují plazům a obojživelníkům, kteří se ztratili cestu do skimmeru rybníka, aby se dostali ze skimmeru na rybníky. Navzdory těmto bezpečnostním opatřením je přirozené, že příroda-vědomý rybníka majitel občas vidět v rybníku skimmer košík a jestliže tam jsou zvířata v něm, pomoci jim brzy od rybníka skimmer.
7. Jak dlouho by měl být skimmer na rybníku provozován?
Zpravidla se vstup na špínu zhora odehrává nepřetržitě. Bez ohledu na to, zda se jedná o pyl, semena, listy apod., Je nečistota nepřetržitě přidávána. Proto je během sezóny rybníka doporučeno provozovat rybníky 24 hodin denně. Pro úsporu energie je samozřejmě možné provozovat rybník Skimmer na časovač pouze ve fázích. Při přerušovaném provozu je však třeba očekávat, že část nečistot potopí od povrchu až k dnu rybníka a tím znečistí vodu. Zátka vody a zvýšená čisticí schopnost mohou být výsledkem.
8. Jaký je rozdíl mezi "skimmerem čerpaného rybníku" a "gravitačním principem" skimmeru?
V podstatě každý rybník skimmer potřebuje čerpadlo. U menších rybníků existují např. FIAP PondSkim Active, který již má integrované čerpadlo. Rozdíl mezi "čerpaným" a skimmerem v "gravitačním principu" spočívá v poloze čerpadla v systému. V čerpaném provedení je čerpadlo buď instalováno přímo do skimmeru (FIAP PondSkim Active), nebo přímo vyzařuje z něj. Skimmer v gravitačním zařízení je obvykle spojen přímo s filtračním systémem. V tomto případě čerpadlo často sedí v poslední filtrační komoře nebo samostatné čerpací komoře. Prémiové modely FIAP SpaltSkim Active nabízejí maximální flexibilitu a mohou být čerpány i provozovány gravitací.
9. Jak optimálně připravit skimmer na zimu?
Je-li to možné, měl by být snímač rybníku vyjmut z rybníku, pokud hrozí nebezpečí mrazu. Trvale instalované skimmery je třeba zcela vyprázdnit, pokud hrozí nebezpečí mrazu. Uzávěr FIAP usnadňuje vodotěsné uzávěrce únikového skimmeru pro příslušné modely. Celé vyprázdnění je tak snadné, aniž by bylo nutné snížit hladinu vody v jezírku. Pokud je čerpadlo integrováno do skimmeru na rybníky, platí stejné pokyny pro péči jako u čerpadel FIAP. Další pokyny pro zimní přípravu naleznete v návodu k obsluze příslušného skimmeru. Poškození mrazem je vyloučeno z jakékoli záruky a záruky.
10. Existuje nějaké další příslušenství pro FIAP Skimmer?
Ano. Nejlepší způsob, jak získat příslušné příslušenství od vašeho partnera FIAP. Vzhledem k různým konstrukčním metodám a konstrukcím není pro každý typ skimmeru příslušenství. Například pro FIAP SpaltSkim Active je k dispozici ještě elegantnější vzhled i panel zimního obložení a dekorace.

 

Provzdušňování


1. Jaké teploty mohou být provozovány čerpadla FIAP Air Active?
Provozní teplota čerpadel FIAP Air Active se pohybuje od + 3 ° C do + 40 ° C.
2. Mohou být vzduchová čerpadla FIAP Air Active instalována pod hladinu vody?
Ano. Pokud jsou dodávané zpětné ventily integrovány do potrubí. Pokud nejsou zpětné ventily namontovány, voda je nasávána zpět do čerpadla, i když je krátkodobě vypnutá. To vede nejen k zničení čerpadla, ale v nejhorším případě k vyprazdňování pánve.
3. Příslušenství Air Active způsobí nerovnoměrný proud vzduchu při prvním uvedení do provozu. Proč je to tak?
Před uvedením do provozu spusťte perlátorové kameny, aerátorové kuličky nebo ventilační destičky do vody 10 minut, aby se vzduchové větrací otvory mohly navlhčit nebo nasytit vodou. Teprve poté zapněte odvzdušňovací čerpadlo.
4. V jaké hloubce vody je optimální přívod vzduchu?
Optimální hloubka instalace FIAP Air Active Belüftersteine, Belüfterkugeln a Belüfterplatten je 0,4 až 1 metr v závislosti na typu čerpadla. Minimálně by měly být vzduchové větrací otvory FIAP Air Active instalovány do hloubky 30 cm v rybníku nebo v okrajové oblasti rybníku.
5. Má silný ventilační pohon CO² a zvyšuje hodnotu pH?
Známý fenomén akvaristiky se také vyskytuje v malém rozsahu v rybníku. Na rozdíl od tropických okrasných ryb je třeba hledat pH 7,0 až 8,5. Mírné zvýšení je tedy žádoucí. Při hodnotách pH 8,0 dochází k podřazení, což způsobuje, že se voda sama znovu nahromadí ve vzduchu vzduchem CO 2. Větrání je tedy neškodné.
6. Kolik větracích otvorů lze ovládat pomocí ventilačního čerpadla FIAP Air Active?
Počet Belüftersteine, Belüfterkugeln nebo Belüfterplatten nezáleží a může se měnit podle potřeby, za předpokladu, že provzdušňovač podporuje dostatečný vzduch.
7. Obraz aeratoru je nerovný a nemůže být obnoven čištěním. Jaký je problém?
Průduchy Air Active jsou vystaveny přirozenému opotřebení. V závislosti na stavu péče a stavu vody se mohou otvory rychleji nebo později znečistit částečky nečistot. Pokud čištění nezlepšuje vzhled bubliny, doporučuje se výměna výparníku.
8. Z větracích otvorů není téměř žádný vzduch. Proč je to tak?
Zkontrolujte prosím instalační hloubku větracích otvorů a instalaci vzduchových hadic bez připojení. Hloubka instalace by měla být optimálně mezi 0,4 a 1 metrem. Pokud je správná hloubka instalace a vzduchové potrubí, může dojít k závadě ventilátoru nebo vzduchového čerpadla.
9. Které aeratorní čerpadlo může být použito pro ventilační otvory FIAP?
Odvzdušňovací čerpadlo by mělo být schopno dodávat mezi 60 a 3000 litry vzduchu za hodinu. Tlak nesmí přesáhnout 0,4 baru. Čerpadlo by mělo mít také připojení 4 až 6 mm nebo by mělo být provozováno s rozvaděčem FIAP Air Active.
10. Proč je provzdušňování v rybníku důležité?
Větrání zajišťuje jednak přívod kyslíku, jednak podporuje vypouštění škodlivých plynů. Plynová domácnost rybníka je tak udržována v rovnováze. Navíc větrání podporuje promíchávání vody a tím zajišťuje dodatečnou cirkulaci v jezírku. Všimněte si však, že průtok vytvářený filtračním okruhem nebude negativně ovlivněn větráním.
11. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.2

 

Údržba vody


1. Jak vzniká epidemie řas?
V prvé řadě je třeba vyjasnit, zda mluvíme o přirozených svazků řas nebo skutečný mor řas. Mnoho majitelů rybníků už cítí v důsledku přirozeného trávníku řas a biofilmu v rybníku zdí a kameny, nebo s využitím nějaké vláknité řasy narušena a volat tuto nákazu řas. Nemělo by se zapomínat, že řasy se vyskytují téměř v každém přirozeném těle vody. Nicméně, v případě, že rybník je extrémní nepoměr mezi řasy a jiné vodní rostliny a velkého převisu živin dříve, což může vést poměrně rychle k epidemii řas. v tomto případě znamená, Plage zelenou vodu s hloubkou 0 viditelnost, stejně jako velké množství maziva nebo vláknité řasy. V důsledku toho vede řasové květy z biologického nerovnováhy v rybníku nebo přebytku živin.
2. Jak se člověk může chránit před napadením řasami nebo bojovat proti němu?
Silné řasy mohou mít mnoho příčin. Například příliš vysoký přísun živin způsobený přeplněním nebo mrtvými částmi rostlin. Dalšími příčinami jsou nepříznivé vodní situace, nepříznivá poloha rybník (příliš mnoho slunce) nebo nadbytek ryb v úvahu. Jednoduše kontaktujte místního prodejce FIAP. Ten může doporučit vhodný FIAP filtrační systém nebo radí, abyste použít odpovídající prémii FIAP péče voda péče produktu.
3. Jsou produkty péče o vodu FIAP škodlivé pro zvířata, rostliny nebo kameny?
FIAP péče voda je v podstatě navržena tak, že je dobře snášen žijící v rybníku živočichů, rostlin a materiálů. Dodržujte prosím příslušné návody k obsluze a pokyny k použití jednotlivých produktů. Váš prodejce FIAP vám rád poradí.
4. FIAP péče voda je v podstatě navržena tak, že je dobře snášen žijící v rybníku živočichů, rostlin a materiálů. Dodržujte prosím příslušné návody k obsluze a pokyny k použití jednotlivých produktů. Váš prodejce FIAP vám rád poradí.
Nejpřirozenějším prostředkem je plantáž rybníka. Nicméně je třeba poznamenat, že musí být vysazeny jako hrubé vodítko 1/3 celého povrchu rybníka do určité míry konkurují s řasami. Nicméně, umělá jezírka přijít velmi rychle z rovnováhy, v neposlední řadě v důsledku vysokých hustotách ryb a zavedené rybího krmiva, která výrazně znečišťuje vodu s živinami. Používání rostlin jako jediného prostředku proti zvýšenému napadení řasami proto není obvykle velmi uspokojivé. To neznamená, že rostliny nepředstavují smysluplnou pomoc s ohledem na snížení objemu řas.
5. Co se rozumí takzvaným "Neuteichsyndrom"?
Mnozí majitelé rybníků jsou překvapeni po výstavbě nového rybníka a jeho uvedení do provozu. Důvodem pro to je nevysvětlitelná pro ně zákal vody. To může být bílé od mléčná zelenat a souvisí s několika faktory. Hlavním důvodem pro toto je nezačala nebo založená biologie rybníků. Jakmile je, nicméně, vytvořené na povrchu biofilmu a bakteriální filtr, tak se hodnoty vody a optická stabilizace kvality vody je výrazně lepší. Tento proces může trvat několik týdnů, možná i zde důležité je zůstat v klidu a dát rybník, zahřívací doba potřebná. Použijte ryby pouze, jakmile se rybník stabilizuje. S odpovídajícími výrobky pro péči o FIAP voda, run-time a vývoj biologické rovnováhy lze výrazně urychlit.
6. Jak je zaveden starý filtr FIAP premium BACTOBOOSTER?
Můžete buď umístit FIAP premium BACTOBOOSTER přímo na filtrační médium ve filtru, nebo jej předem promíchat s vodou z jezírka a potom aplikovat emulzi na filtrační médium. Ujistěte se, že UV čistič zůstane okamžitě po přidání bakterií po dobu nejméně 24 hodin.
7. Kolik je zapotřebí FIAP premium BACTOBOOSTER?
Doporučujeme přidat 50 ml FIAP premium BACTOBOOSTER na objem 1000 litrů rybníku. Výrobek nemůže být předán! Vyšší dávka vede k rychlejšímu průniku filtru. Pravidelné přidávání prémiové péče FIAP BACTOBOOSTER nabízí nejlepší podmínky pro optimální biologii filtrů.
8. Měl by se FIAP premium BACTOBOOSTER znovu používat každý rok?
Počet a aktivita bakterií v rybníku nebo filtru podléhá přirozeným výkyvům. Tudíž aktivita v chladných měsících ve srovnání s aktivitou v létě byla značně omezená. Aby bylo možné na jaře zrychlit biologickou rovnováhu, doporučujeme každoročně přidávat FIAP premium BACTOBOOSTER, zejména na jaře, jakmile se voda zahřeje. Přidání filtrových bakterií z teploty vody asi o 10 stupňů zrychluje prodlužovací období enormně a tím zajistí zdravé klima v jezírku.
9. Můžete se zbavit filtračního systému pomocí produktů péče o vodu FIAP premiumcare?
Ne! Mechanická nebo biologická úprava vody může být provedena ve většině rybníků pouze pomocí zařízení navrženého na jezírkovém filtru. Použití produktů péče o vodu FIAP Premium Care podporuje filtrační systém nebo rybníček při jeho samočistící funkci a tím zjednodušuje potřebnou péči. Kromě toho, úprava vody FIAP dává vašemu rybníku dokonalou povrchovou úpravu, vychutnáte si čistou, čistou vodu s jasným pohledem dolů.
10. Jak mohu otestovat kvalitu vody doma?
FIAP nabízí ty správné produkty pro vaše účely testování. Kromě elektronických měřících přístrojů pro nejdůležitější vodní parametry nabízí společnost FIAP rovněž testy na testování rychlosti a poklesu pro rychlé a nekomplikované určení nejběžnějších parametrů vody. Snadno pochopitelné pokyny a stručné vysvětlení parametrů vody naleznete v návodu k použití výrobků.
11. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

Péče o jezírko


1. Proč je třeba zahradní jezírka udržovat a vyčistit?
Na jedné straně jsou znečištěné zahradní jezírka velmi nevzhledné a na druhé straně jsou rybníky natrvalo zašpiněné, pokud se o ně nezajímají. Akumulační nečistoty se usazují na dně rybníka a mohou se vyskytovat procesy kopání, které negativně ovlivňují kvalitu optické a chemické vody. Zelená voda a nákaza z řas jsou často důsledky. V nejhorším případě se rybníček může dokonce převrátit, což znemožňuje přežití obyvatel ryb.
2. Která nečistota spadá do zahradního jezírka?
V závislosti na typu rybníku a jak vypadá prostředí rybníka, se hromadí různé druhy a množství nečistot. Například listnaté stromy v blízkosti rybníka představují nezanedbatelné množství kontaminace. Zvláště na podzim a přes zimu mohou vzniknout problémy kvůli registrovaným a následně neodstraněným listům. Dalším důležitým faktorem je typ rybníka a skladování. V plaveckém jezírku se například hromadí mnohem méně nečistot než v silně obsazeném koi jezírku. Dokonce vstup pylu a travin vede poměrně rychle k nečistému vzhledu a přebytku živin. Z výše uvedených bodů je naprosto vhodné pravidelně čistit rybníček a provádět příslušná opatření, aby se nečistota v rybníku nehromadila.
3. Kdy nejlépe vyčistíte rybníček?
Základní čistění rybníků je doporučeno v každém případě před začátkem, během sezóny rybníků a krátce před koncem sezóny rybníka. Tím je zajištěno, že na dně rybníka nedojde k žádnému velkému množství nečistot a může negativně ovlivnit kvalitu vody. V nejlepším případě je však rybníček udržován a čištěn v pravidelných intervalech, s nepřetržitou péčí, čisticí práce se obvykle provádějí během několika minut.
4. Jaké jsou práce na čištění rybníků?
Rybník je rozdělen na různé zóny, které vyžadují odpovídající péči. Například, Řízení listů na povrchu lze snadno vylovit pomocí odpovídající přistávací sítě FIAP. Mulčovací hmota, která se hromadí v okrajové oblasti i na dně jezírka, lze snadno vyjmout vysavačem FIAP jezírka. Kartáč FIAP PondBrush Active Pond Brush je ideální pro čištění kamenů a fólií. Bez ohledu na to, co je součástí čištění rybníků, nabízí FIAP dokonalé čisticí příslušenství.
5. Jaká opatření snižují množství nečistot?
První věc, která se zde zmíní, je umístění rybníka nebo prostředí rybníka. Je-li volba provedena, je absolutně doporučeno chráněné místo s co nejméně vegetací v blízkosti jezírka. Vstup do nečistot a související úsilí o údržbu jsou již v důsledku správné volby místa již výrazně sníženy. Technické opatření, jako je integrovaná rybníku skimmer péče (pro více informací viz FAQ rybníku skimmer) poskytuje nejen neustále čistou vodní plochu, ale také spolehlivě zabrání nečistoty někdy dosáhne dna rybníka a jsou standardní vybavení čisté, fungující rybníka. Nicméně pokud jsou listnaté stromy blízko k rybníku, síť FIAP rybníka, zejména na podzim, nabízí účinnou ochranu proti padání listí.
6. Je uklidnění rybníku s výrobky pro péči o vodu užitečné?
Mechanické nebo ruční čištění rybníků je předpokladem dobře udržovaného, ​​biologicky funkčního rybníka. Abyste co nejlépe využili optickou a biologickou kvalitu vody ve vašem rybníku, nabízí FIAP vodní péči ty správné produkty. Vysoce účinný prostředek snižování a prevenci plovoucích a vláknitých řas, snížit sediment a na podporu biologické samočisticí schopnosti rybníka, zaokrouhlit sortimentu. Dejte rybníku dokonalý konečný kontakt s úpravou vody FIAP.
7. Můj rybník nebyl po mnoho let udržován, jaký je nejlepší způsob, jak postupovat?
Mnoho rybníků je plánováno nebo postaveno nesprávně, a proto je náročné udržovat je. Zřídka to vede k tomu, že rybníky v určitém okamžiku již nezajímají žádnou péči a prostě se v průběhu let nasycují. Nicméně, někteří majitelé rybníků chtějí čisté, pracovní rybník zpět. Ve většině případů, to je doporučit kompletní restart, znamená to, že rybník je nutno zcela vyprázdnit a poté se rozhodnout, zda a jakým způsobem by měly být provedeny technické úpravy rybníka snížit náklady na údržbu v budoucnu jako první. Nejlepší je kontaktovat zahradní a terénní společnost ve vaší oblasti, rádi Vám pomůžeme při hledání kompetentní kontaktní osoby.
8. Co je podlahový odtok a co znamená gravitační systém?
V nové budově se vždy rozhoduje více vlastníků rybníků o rybníku s podlahovým odtokem a gravitačním systémem. To znamená, že filtrační systém není, jako obvykle, nastavit nad hladinou vody mimo nádrž (čerpané systém), ale v oddělené filtrační komoře vedle rybníka, pod hladinou vody. Výhody zde jsou zřejmé, filtr je napájen jedním nebo více podlahovými kanály. Nečistoty jsou nasávány přímo z nejnižšího bodu v jezírku a efektivně přenášeny na filtr. Ve filtru může být sám energeticky úsporné čerpadla používá jako má voda má být čerpána přes výšku a jen těžko lze přičíst i pod hladinou vody. Snížené náklady na energie, non-viditelné filtrační technologie, optimální odstranění nečistot a tím i snížené nároky na údržbu, všechny tyto body jasně hovoří pro systém filtru v gravitačním verzi.
9. Jaká voda je vhodná k čištění?
Při čištění jezírek se do rybníku obvykle přidává určité množství čerstvé vody. Někdy je důležité dbát na to, která voda se používá. Tudíž voda, ale také voda z vodovodu místního dodavatele vody může být již předem naplněna živinami (např. Dusičnanem). Zvýšený růst řas může být výsledkem, proto je obecně vhodné znát hodnoty vody dodané čerstvé vody. Pro zajištění jistoty lze společné vodní parametry snadno a rychle stanovit pomocí vhodných vodních testů FIAP.
10. Na hrázích se tvoří trávník řas, je to nebezpečné?
Ne, naopak, řas rohože nebo biofilmy na rybník stěn a ploch bylo uvedeno, řadu užitečných mikroorganismů, umístěných na které stabilizují kvalitu vody. Často se ryby a ostatní obyvatelé rybníků mohou vnímat, jak se honí v trávníku řas hledajícím jídlo. Pokud podlaha není pro majitele rybníku estetickým problémem, je to užitečné a je součástí funkčního systému rybníků.
11. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

Osvětlovací technika


1. Jaké výhody nabízí technologie osvětlení v rybníku a okolí?
Kromě praktického využití, osvětlení některých částech zahrady, estetické výhody pro většinu zahrady nebo rybník majitele nejdůležitějším aspektem je, zda diskrétní lehký přízvuk, nastavit pomocí reflektoru, nebo ve velkém měřítku osvětlení, FIAP osvětlovací technika nabízí správné produkty pro Vaše osvětlení.
2. Jak flexibilní je technologie osvětlení FIAP?
Při vývoji našich výrobků v oblasti osvětlovací techniky byla velmi oblíbená flexibilita. Takže to je např. je možné provozovat několik radiátorů (i různých typů) s pouze jedním centrálním, dostatečně silným transformátorem. Dokonce i kabely lze prodloužit na požadované délky. Rádio-řízená zásuvka, stejně jako spínače se soumrakem, doplní rozsah, takže žádné přání nezůstanou nenaplněné. Ať je nad nebo pod vodou (uvědomte si stupeň ochrany!), FIAP Lichttechnik obsahuje vysoce kvalitní výrobky v perfektním provedení. Nechte svou představivost běžet divokým způsobem a vytvořte si osobní nastavení osvětlení společně s FIAP.
3. Jsou transformátory vodotěsné?
Pouze výrobky s ochranou IP 68 mohou být trvale ponořeny. Vždy si pečlivě přečtěte návod k obsluze nebo zkontrolujte třídu ochrany na samotném výrobku. Transformátor a reflektor, jednotlivé třídy ochrany najdete samostatně a zobrazují, které součásti mohou být namočené a které ne.
4. Jak nejlépe namontovat technologii osvětlení FIAP?
Technologie osvětlení FIAP je flexibilní pro instalaci. Některé bodové světlomety tak mohou být dokonale připojeny k požadované poloze pomocí zemního hrotu nebo nástěnného držáku. Avšak optimální sestava musí být zvážena a zvolena individuálně pro každou aplikaci. V zásadě je však technologie osvětlení FIAP vyvinutá a navržena tak, aby bylo možné co nejširší využití.
5. Jak světlé jsou výrobky firmy FIAP osvětlovací technika?
Světelná intenzita reflektorů nebo svítidel je odlišná. Některé aplikace osvětlení vyžadují příjemné, tiché osvětlení. Naproti tomu situace, jako je osvětlení velkých předmětů, jako jsou stromy apod., Vyžadují velmi silné svítidlo. To také může být dokonale realizováno technologií osvětlení FIAP. Jsme rádi, že vám pomůže najít správný produkt FIAP pro vaše osvětlení.
6. Jak drahá je technologie osvětlení?
Díky nejmodernější technologii LED byly náklady na provoz a elektřinu sníženy na minimum. Ekonomické žárovky spotřebují ve srovnání s běžnými žárovkami zlomek elektřiny a jsou proto obzvláště levné.
7. Je použití osvětlovací techniky v zahradním jezírku nebezpečné?
Výstupní napětí transformátorů je 12V. Použití osvětlovací techniky v zahradě nebo plaveckém jezírku je proto bezproblémové. V každém případě dodržujte bezpečnostní pokyny a podmínky použití příslušného výrobku.
8. Existují různé barvy pro jednotlivé svítidla?
Některá svítidla technologie osvětlení FIAP jsou např. dodáváno s různými barevnými přílohami. Ostatní jsou snadno nastavitelné pomocí dálkového ovládání, takže světla mohou být dokonale přizpůsobena požadované náladě. Jsme rádi, že vás budeme informovat, zda požadovaný produkt má funkci změny barvy.
9. Jsou svítidla ze světelné technologie FIAP provozována na časovači?
Ovládání časovače je snadné. Některá svítidla ze série osvětlení FIAP mají dokonce paměťovou funkci. To znamená, že barva nastavená dálkovým ovladačem zůstane aktivována i po vypnutí napájení (například časovačem). Takže si můžete být jisti, že vaše zahrada vždy svítí v požadované barvě. Pro více informací nás prosím kontaktujte.
10. Mohu instalovat a zamaskovat světla?
Pokud je zapuštěn, instalace je snadná. Přestože LED žárovky představují výrazně nižší vývoj tepla, v žádném případě nedoporučujeme pokrýt nebo instalovat světla, pokud to není výslovně povoleno v návodu k obsluze.
11. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

Stavba jezírka


1. Kde mohu získat informace o plánování rybníků a výstavbě rybníků?
Zde v oblasti výstavby rybníků FAQ, stejně jako na našich webových stránkách av katalogu naleznete užitečné informace o výstavbě rybníků. Také náš maskot rybníka Pondolino® odhaluje některé tipy na toto téma. Je samozřejmé, že váš partner FIAP, ať již specializovaný obchod nebo zahradnictví a terénní úpravy, Vám rád pomůže a poradí. Rádi Vám pomůžeme při hledání vhodné kontaktní osoby.
2. Co potřebuji pro rybníček?
Užitečné tipy a návrhy na zahradní jezírko naleznete v našem katalogu "Svět vodních zahrad" nebo zde na našich webových stránkách. Samozřejmě, náš rybník maskot Pondolino® s tipy a triky je pro vás. Základním vybavením každého rybníku je těsnění (např. FIAP Aktivní fólie z PVC), vhodný filtrační systém, stejně jako technologie rybníků, jako jsou filtrační a provzdušňovací čerpadla. Váš partner FIAP vám rád poradí o správné technologii pro váš plánovaný projekt.
3. Jak vypočítat obsah rybníku, např. pro návrh filtrační technologie?
Především musí být objem určen zhruba. Zde jednoduše použijete vzorec L x B X H (délka krát šířka x výška). V závislosti na poměru mělkých vodních zón pak vytahujete asi třetinu na polovinu. V důsledku toho získáte každodenní hodnotu z. B. pro výběr potřebného čerpadla nebo optimálního filtru. Pokud máte pochybnosti, objem rybníku by měl být spíše předpokládán o něco větší, než je tomu tak. Technologie filtrů se zbytkovou kapacitou je vhodnější než malá technologie. V každém případě se doporučuje používat vodoměr před prvním plněním. Tímto způsobem můžete přesně stanovit objem rybníku po litru, což v průběhu některých výhod. Výrobky pro péči o vodu a léky lze přesně dávkovat a tím dosáhnout požadovaného účinku.
4. Jaké faktory je třeba vzít v úvahu při výběru prostředí rybníku?
Umístění by mělo být stanoveno tak, aby rybníček nebyl vystaven slunci po celý den (podporuje nadměrný růst řas v létě). Perfektně vhodné je polostín a polo-slunná poloha rybníka. Všimněte si, že vegetace u rybníka může mít významný dopad na vstup do kořisti. To znamená, že rostliny, které jsou pouze pěstovány na podzim, jsou mnohem jednodušší než rostliny, které jsou např. odhodit listy, které spadají do rybníka. Pro ukládání ryb by měla být hloubka vody nejméně 80 cm (nejméně 120 cm pro koi kapry). Při zohlednění poměru hladiny vody k hloubce je třeba vzít v úvahu úhel sklonu přibližně 30 stupňů. Nasaďte nábřeží terasovitě a věnujte pozornost stojanům pro koše. V perfektním výběru místa patří další body, jako je hluk, blízkost obytné zóny atd., Pro holistickou konzultaci je k dispozici váš partner FIAP.
5. Které čerpadlo vyhovuje, které rybník?
Výběr správného čerpadla a příslušenství závisí na mnoha faktorech. Váš partner FIAP spolupracuje s vámi na vývoji optimálního řešení pro vaše individuální požadavky. Kromě toho se můžete informovat na našich webových stránkách. Při výběru správného čerpadla je rozhodující nejen velikost rybníku, je třeba vzít v úvahu následující skutečnosti: Co by mělo být čerpadlo používáno?

 • proud
 • Filter System
 • Water Game
 • cirkulace
Výběr správného čerpadla je zásadní pro optimální funkci rybníku. Pokud ušetříte peníze na nesprávném místě, riskujete, že budete mít vždy problémy s rybníkem. Tyto problémy jsou vyjádřeny špatnou kvalitou vody, vysokou péčí a nemocnými rybami.
6. Jaký průměr hadice a jaká délka hadice je optimální?
To nemůže být zodpovězeno paušálně. V závislosti na aplikaci mohou být potřebné různé průměry hadice. Obecně lze říci, že velký průměr také umožňuje propagaci velkého množství vody s menšími ztrátami třením. Pro malá chrliče jsou proto vhodné i malé průměry hadic, při delších vzdálenostech ve filtračních řetězcích nebo velkých potocích se doporučují průměry hadice 40 mm nebo větší. Váš partner FIAP vám s radostí pomůže při výběru správného průměru hadice. V podstatě neexistuje žádný přímý limit délky hadice. Úbytek tření souvisí s délkou hadice. Jak se délka hadice zvyšuje, měl by se také zvýšit průměr hadice a nastavit výkon čerpadla.
7. Které hadice se doporučují?
Náš maskovací jezírko Pondolino® doporučuje plastové spirálové hadice. Prvotřídní kvalita FIAP SpiralTube Active znamená maximální robustnost a dlouhověkost. Kvalitní rozdíly mezi výrobci, zejména v hadicích na jezírku, jsou někdy vážné! Nekompromisujte a nespoléhejte na kvalitu takové důležité součásti!
8. Jak vysoká může být fontána?
Kašna by neměla být vyšší než poloměr rybníka. Tím je zajištěno, že ztráta vody, i ve větrných podmínkách, je omezená.
9. Kolik vody se v rybníku odpařuje denně?
Bohužel nejsou k dispozici žádné jasné informace. Odpařování závisí na mnoha faktorech. Pozice rybníka, působení slunce a větru tak významně ovlivňují odpařování. A potok a zvláště kašna navíc podporuje odpařování vody.
10. Bohužel nebyla zodpovězena moje otázka ohledně výstavby rybníků, kde mohu najít pomoc?
V závislosti na požadovaném typu rybníka je konstrukce objektu rybníka extrémně rozsáhlá. Počínaje plánováním, dostupnými materiály, realizací řady otázek, které bohužel nelze řešit samostatně. Několik majitelů rybníků muselo znovu vybudovat svůj rybník 2 - 3x, aby přiměřeně uspokojilo požadovaný výsledek, a proto zbytečně investovalo spoustu času a peněz. Příliš mnoho iniciativ, úspora na špatném konci, stejně jako špatné plánování jsou často důvody pro toto. Naše doporučení: Od počátku byste se měli spoléhat na odbornou způsobilost a vypracovat dokonalý koncept rybníka společně s vaším partnerem FIAP. Bude vám rád, abyste sdělili, co můžete dělat sami, abyste ušetřili náklady. Počáteční investice je v tomto případě vyšší, následné náklady jsou výrazně sníženy a dostanete i dlouhodobě fungující rybník, který jste si také přáli!
11. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

Jezírkové příslušenství


1. Proč potřebujete výzdobu rybníku?
Možnosti designu v rybníku a okolí jsou stejně rozmanité jako myšlenky majitelů rybníků. Tak rybníky s výraznou výzdobou vyzařují své vlastní kouzlo. Chuť je zcela odlišná, proto nabízí FIAP v dekoraci jezírku láskyplně navržený, pečlivě přizpůsobený sortiment, který zanechává nic, co by bylo žádoucí. Navrhněte svůj rybníček podle vašeho přání s dekorací rybníka FIAP.
2. Které produkty jsou k dispozici v oblasti výzdoby rybníku?
Atraktivní design, pečlivě přizpůsobené výrobky - to je motto FIAP v dekoraci rybníků. V oblasti výzdoby rybníků jsou například objeveny produkty, které jsou napodobeninami rostlin nebo zvířat, ale jsou k dispozici ještě neobvyklé věci. Nejlepší je procházet dekorací rybníka přímo a najít perfektní nápad pro váš ráj rybníka.
3. Jak velký je produktový sortiment ve výzdobě rybníků?
Téma dekorace rybníka je stále důležitější pro mnoho majitelů rybníků. Rozsah dekorativních předmětů je velmi matoucí. FIAP se tedy v této oblasti zřetelně opírá spíše o třídu než o masu. Představujeme vám jako zákazníka láskyplně navržené, pečlivě přizpůsobené produkty, které zanechávají nic, co by bylo žádoucí.
4. Je dekorace jezírka odolná proti povětrnostním vlivům?
Při vývoji našich dekorativních výrobků byl kladen důraz na nejvyšší možnou robustnost nebo odolnost vůči povětrnostním vlivům. Plasty jsou nicméně vystaveny nejvyšším nárokům. Ty musí odolat někdy vysokým teplotním výkyvům, vysokému slunečnímu nebo UV záření. V závislosti na místě použití a době trvání může dojít v jednotlivých případech k použití jako vybledlé barvy nebo materiální škody. V každém případě doporučujeme chránit výrobky před extrémními povětrnostními podmínkami, jako je vysoká teplota a mrazuvzdornost, což prodlouží životnost.
5. Kdy budou nové výzdoby rybníků?
Ve společnosti FIAP se vždy snažíme rozpoznat současné přání a trendy a začlenit je do našeho sortimentu. Vy jako zákazník využíváte moderní, atraktivní produkty, které jsou trendy. Neustálé rozšíření nebo přizpůsobení našeho sortimentu je pro nás samozřejmostí a součástí našich služeb pro Vás. Těšíme se na nové produkty společně s námi.
6. Je dekorace rybníka škodlivá pro zvířata nebo rostliny?
Ne. Výrobky pro výzdobu jezírek FIAP mohou být bezpečně použity v libovolném rybníku, ať už se jedná o přírodní zahradní jezírko, rybníček nebo plavecký bazén.
7. Je výzdoba rybníka FIAP použitelná i jinde?
Samozřejmě, vaše představy nemají žádné omezení, pokud jde o možnosti využití výzdoby FIAP jezírka. Dokonce iv interiérech, například v okrasných mísách nebo podobně, se výzdoba rybníka FIAP opravdu dostává do své vlastní. Osvěžte svůj bazén s výzdobou rybníků FIAP, uvnitř i venku.
8. Jak nenápadně dekorovat rybníky?
Montážní, zejména ale decentní montáž je pro mnoho majitelů jezírek problém. Nicméně, toto může být vyřešen poměrně snadno, takže poskytuje například vlasce úžasně v opravit Pond dekorace prakticky neviditelné. Jako váhy jsou malé oblázky a kovové prvky. Při použití kovových součástí se ujistěte, že je to nerezová ocel, která ve vodě neroste.
9. Jak mohu získat rybníky nejjednodušší z rybníka?
 Jsou-li plovoucí, nehmotné produkty, lze je snadno vylovit z rybníku pomocí rybářské sítě, FIAP DipNet Active je pro tento účel ideální. Pokud se jedná o těžší dekorace, doporučujeme je zvednout ručně z rybníka.
10. Měla by být na břeh připevněna výzdoba rybníka?
Doporučujeme, abyste v co největší možné vzdálenosti od jezera položili těžké ozdobné předměty (jako je kámen) umístěné v bezprostřední blízkosti jezera. Tímto způsobem je zajištěno, že padlé nebo spadlé předměty dekorace na jezírku nepoškozují rybníkovou výstelku.
11. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

Zahradní dekorace


1. Pro co potřebujete zahradní dekoraci?
Designové možnosti zahrady jsou stejně všestranné jako myšlenky majitelů zahrad. Tolik zahrad vyzařuje svůj šarm s příslušnou výzdobou. Tyto příchutě jsou zásadně odlišné, a proto nabízí FIAP v oblasti zahradní dekorace láskyplně navržený, pečlivě přizpůsobený sortiment výrobků, který nenechává žádnou žádost. Navrhněte svou zahradu podle vašeho přání pomocí zahradní dekorace FIAP.
2. Co odlišuje zahradní výzdobu od výzdoby rybníka?
Jak vyplývá z názvu, nabídka v oblasti zahradní dekorace je výrobek, který je většinou určen k použití v suchu nebo na zahradě. Ale pokud jde o dekoraci a tvořivost, vaše představy nemají žádné omezení. Takže můžete určitě najít jeden nebo druhý výrobek, který lze použít jak v rybníku, tak i na zahradě nebo dokonce i uvnitř.
3. Které výrobky jsou k dispozici v oblasti zahradní výzdoby?
Od čistě designově orientovaných, estetických výrobků až po funkční produkty, nic není nadále žádoucí. Dokonce i v tomto případě byl kladen důraz na přitažlivý design. Neexistuje žádná specifická schéma, ale všechny produkty mají jednu společnou věc, zlepšují váš zahradní ráj a dávají mu velmi zvláštní nádech. Procházejte zahradní výzdobou FIAP a objevte zcela nové možnosti designu pro vaše místo odpočinku.
4. Jaká je velikost sortimentu zahradní dekorace?
Zahradní dekorace je pro mnohé zahradníky stále důležitější. Rozsah dekorativních předmětů je velmi matoucí. FIAP se tedy v této oblasti zřetelně opírá spíše o třídu než o masu. Představujeme vám jako zákazníka láskyplně navržené, pečlivě přizpůsobené produkty, které zanechávají nic, co by bylo žádoucí.
5. Jsou transformátory z zahradní dekorace FIAP vodotěsné?
Ne. Pokud je produkt dodáván s transformátorem, je obecně odolný proti stříkající vodě (IP44). Podrobnější informace naleznete v příslušném návodu k obsluze a bezpečnostních pokynech k samotnému výrobku. Rádi doporučujeme partnerovi FIAP ve všech technických záležitostech.
6. Platí také záruka na LED žárovky?
LED žárovky mají opotřebované části, na které se nevztahuje záruka. Nicméně mají velmi dlouhou životnost a jsou velmi vzácné.
7. Co je třeba zvažovat s větrem?
V případě produktů, které jsou umístěny na zahradě, ujistěte se, že jsou dostatečně zajištěny a že nejsou vítány nebo odfoukané větrem. Pokud jde o produkty s vodou, je třeba vzít v úvahu také vítr. Získaný obraz vody je ovlivňován větrem a může vést k rozptýlení vodního paprsku. Proto doporučujeme zvolit pro tento účel oblasti chráněné proti větru!
8. Kdy budou nové položky zahradní dekorace?
Ve společnosti FIAP se vždy snažíme rozpoznat současné přání a trendy a začlenit je do našeho sortimentu. Vy jako zákazník využíváte moderní, atraktivní produkty, které jsou trendy. Neustálé rozšíření nebo přizpůsobení našeho sortimentu je pro nás samozřejmostí a součástí našich služeb pro Vás. Těšíme se na nové produkty společně s námi.
9. Co dělat, když hrozí nebezpečí mrazu? Existují nějaké možnosti, jak tyto produkty udržet v zimě?
Výrobky nejsou mrazuvzdorné. Dodržujte prosím příslušný návod k obsluze a pokyny pro údržbu příslušného výrobku. Přibližná zima je perfektní příležitostí k čištění výrobků, je-li to nutné, nahradit opotřebované díly a pak je pečlivě ukládat.
10. Existují videa ze zahradní výzdoby FIAP?
Zveme vás, abyste se připojili k našemu kanálu YouTube. Navštivte nás na adrese youtube.com/user/FIAPGmbH a procházejte videozáznamy. Zde naleznete manuály a pokyny k použití, jakož i demonstrační videa.
11. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

Krmení


1. Musíte krmit ryby po celý rok?
Ryby jsou chladnokrevná zvířata, d. h. se snižujícími se teplotami vody zpomaluje metabolismus a krmivo se snižuje. To platí pro teploty vody nad + 12 ° C a nižší.
2. Mohou rybky obalovat vodu?
Ano, řada různých druhů oblakuje vodu v jezírku. Vysoce kvalitní potraviny, jako je například řada FIAP PremiumActive Feed, však nezahřívají vodu. Samozřejmě, že je vždy důležité, aby se jednalo pouze o tolik potravin, které mohou být konzumovány rybami. Nadbytečné potraviny se stávají dalšími živinami řas.
3. Jak často a kolik budu krmit?
Krmte trochu! Mnohé ryby v každodenním krmení jsou vždy příjemnou podívanou. Dokonce i když je to obtížné, krmte trochu a jen tak, jak může ryba trvat několik minut. Tyto porce jsou pro vaše ryby mnohem stravitelnější a vyhýbejte se přežití. Nadbytečné krmiva se rozkládají ve vodě a ovlivňují její kvalitu. Pokud krmíte ve stejnou dobu a na stejném místě každý den, ryby budou brzy jíst z ruky. Denní krmení je také dobrou příležitostí sledovat ryby.
4. Proč je podavač FIAP ideální i jako podavač?
Automatizované krmení nabízí nejen výhody. Rybí jídlo je často vystaveno příliš velkým zásobníkům za delší dobu vlhkosti a vysokých teplot, což snižuje kvalitu krmiva. Dokonce nelze vyloučit technické závady a poruchy, takže podavač bez povšimnutí může v případě selhání příliš dávkovat nebo dokonce nic. Dalším bodem je, že mnoho prodejních automatů, které jsou k dispozici na trhu, má pouze omezenou programovací funkci, která umožňuje pouze malý počet krmení za den. Při všech těchto problémech odpovídá podavač hodin FIAP správnou odpověď. Potraviny zůstávají v podavači maximálně 24 hodin, takže neustále nabízejí čerstvé potraviny nejvyšší kvality. Plnění je doprovázeno každodenním řízením funkce (což by mělo být obecně prováděno pro technologii rybníků), takže je možné včas zjistit případnou poruchu a napravit. Neustálé krmení po 12 hodinách nebo 24 hodinách zajišťuje také optimální příjem a růst vašich ryb. FIAP Uhrwerkfütterer jako rybník podavač poskytuje mnoho dalších výhod, jako je informuje své partnery FIAP blíže k objektu, kde také najdete na našich webových stránkách mnoho informací o FIAP Uhrwerkfütterer.
5. Co mám krmit se smíšenou rybou v rybníku?
Doporučujeme prémiové aktivity FIAP Premium PONDMIX a FIAP premiumactive ALL IN ONE! Tyto dva druhy krmiva jsou ideální pro rybníky se smíšenými rybami. FIAP premiumactive PONDMIX se skládá z různých druhů vloček, rybníků, sušených raků a různých granulí. FIAP premiumactive ALL IN ONE se skládá ze tří barevných granulí, červené barvy, zelené pro zdraví a hnědé pro zdravý metabolismus rybníků. Oba typy krmení lze snadno přivádět z teploty + 10 ° C.
6. Co a jak mám krmit rybníku na jaře?
Krmivo pro nízké teploty vody nad asi +5 ° C FIAP pojistné aktivní BASIC a ze teplotě vody asi + 10 ° C do + 12 ° C prémie aktivní v závislosti na zarybnÏní FIAP PONDMIX, FIAP pojistného aktivní vše v jednom, FIAP pojistné aktivní profesionální. Tyto potraviny obsahují živiny, které ryby mohou používat i při těchto teplotách. FIAP premiumactive BASIC je první jídlo po zimě a poslední jídlo před zimou.
7. Jak mohu krmit rybníky v létě?
Teploty zvyšují chuť k jídlu! Podávat pouze vysoce kvalitní potraviny, jako je FIAP premiumactive PROFESSIONAL, obsahuje potřebné vitamíny a probiotika. Pro vhodnou výživu jeseterů doporučujeme vysoce kvalitní a rychlé potopení FIAP premiumactive STURGEON.
8. Jak na jaře podávám rybí ryby?
Jako příprava na zimu je nejlepší podávat pouze vysoce kvalitní potraviny, jako jsou PremiumActive FIAP PROFESSIONAL a FIAP premiumactive BASIC. To snižuje zbytečné znečištění vody a zajišťuje dobré úpravy rybníků. Zejména na podzim je správné krmení naprosto zásadní, zvláště pokud jde o zimování ryb a potřebné zásoby energie na jaře.
9. Jak mohu krmit rybníku v zimě?
FIAP premiumactive BASIC byl speciálně vyvinut pro chladné teploty jara a podzimu. Kombinace vysoce kvalitní plovoucí a potopení složky krmiva zajišťuje optimální příjem krmiva ve všech ryb, a to jak znehybněna, ryby v hlubších oblastech, než aktivní ryby na povrchu, tak se stejný potraviny nabízeny. Speciální složení potravin je FIAP pojistné aktivní BASIC zvláště snadno stravitelné, takže to může být přiváděna z téměř + 5 ° C, nižší než asi 5 ° C, krmení by však měly být všechny set!
10. Jaká je kvalita ve vzduchotěsném plastovém obalu?
Jídlo není stejné jídlo! Vyhýbejte se nákupu levných potravin z neprašných obalů. Živé živiny, např. Vitamíny jsou velmi rychle zničeny, a tak není zaručeno trvalé zdraví vašich ryb. Vysoce kvalitní krmivo, jako je řada FIAP premiumactive feed, je utěsněná v hermeticky uzavřeném obalu s ochrannou známkou a nejlepším datem. Mimochodem, ve vašem zahradním jezírku jsou předprogramovány nižší řasy. Levné jídlo je špatně strávené a dodatečně obohacuje vodní nádrž s nadbytkem živin.
11. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

Vytápění jezírka


1. Proč je důležité ohřívat rybníček?
Ohřev rybníka je důležitý pro to, aby mohli obyvatelé rybníků nabízet nejlepší možnosti zimy. Neohřešené rybníky se rychle stávají nebezpečím pro zvířata žijící v nich, často bolestně umírající během chladné sezóny. FIAP proto nabízí ten správný výrobek pro vytápění jezírka pro každou velikost rybníku.
2. Existují nějaké rozdíly ve vytápění?
Ano! Je důležité jasně rozlišovat mezi zařízeními určenými výhradně k udržování ledu v malém prostoru rybníka a zařízením určeným pro ohřev celého objemu rybníku na určitou teplotu. Hlavní rozdíly jsou na jedné straně dosažená teplota a související spotřeba energie (náklady na elektřinu). Prevence ledu jsou proto velmi energeticky účinné, zatímco ohřívače rybníků mají vyšší spotřebu energie.
3. Jaké výhody nabízí ohřívač na rybníky nad mrazákem?
Ryby jsou teplé na dotek, což znamená, že přizpůsobují svůj metabolismus co nejvíce teplotě vody. Vzhledem k velikosti některých rybníků převažují v rybníku takzvané "teploty výtahu", a to zejména na jaře. To znamená, že se teplota vody v poměrně krátkém čase mění v poměrně velkých skoky. Pro ryby oslabené v zimě se stane obtížným bojem přizpůsobit svůj vlastní metabolismus kolísavým teplotám, což často vede k onemocněním, parazitickým problémům a dokonce k smrti. Ohřívač rybníku zde pomáhá! Takže je možné, aby ohřívač působil proti kolísání teploty a zajistil na jaře konstantní teplotu, přinejmenším dokud se rybníček po dlouhou dobu nedostane do teplého počasí a to zůstane. To není možné s ochranou ledu.
4. Jaký je účel mrazáku?
Název ji již naznačuje - ledoborce poskytuje malou skvrnu v rybníku, která nezmrazuje. To má za cíl, aby přežití potápěčského obyvatelstva umožnilo výměnu plynu v zimě. Mnoho majitelů rybníků je toho názoru, že jejich obyvatelé rybníků jsou zmrazeni přes zimu poté, co museli na jaře ulovit zvířata. Zvířata se však často udušují agonizací, což je způsobeno uzavřeným krytem ledu. Biologická aktivita v jezírku se v zimě snižuje, ale stále dochází. To znamená, že v sedimentech se mohou hromadit strávené plyny, které se hromadí pod uzavřeným krytem ledu. Posledním zbývajícím kyslíkem ve vodě se spotřebovávají biologické procesy a obyvatelé rybníků, současně akumulují škodlivé plyny, což nutně vede k udušení. Držák na led z FIAP vám může pomoci! Prostřednictvím otvoru unikají škodlivé plyny a kyslík prochází difúzí do vody.
5. Jaké jsou výhody, pokud jde o ochranu proti námrazám v porovnání s ohřívačem?
Prevence ledu se v rybníku instalují rychle a snadno. Pořizovací náklady a náklady na údržbu jsou mnohem nižší než u ohřívačů na jezírko. Mrazírenka FIAP je standardním vybavením každého zahradního jezírka s rybníkem. Vytvoření nejlepších možných životních podmínek pro vaše obyvatele rybníků, a to iv chladné sezóně!
6. Co znamená "ochrana proti zamrznutí"?
Ochranný kryt ledů FIAP PondHeat Active má takzvanou funkci ochrany před mrazem. Pokud je tato funkce zapnutá, pak se držák na led jen zahřívá během mrazu. Tímto způsobem je možné dosáhnout co nejúčinnějšího, nákladově efektivního fungování a také ochrany životního prostředí.
7. Je vyhřívání rybníků doporučováno pouze v zimě nebo v létě?
I v létě má vyhřívání rybníků smysl! Velké množství všech rybníků nedokáže udržet teplotu v letním počasí 20 stupňů a více po dlouhou dobu. Zejména v tomto teplotním rozmezí je metabolismus ryb na špičce, což má za následek dobré hodnoty vody a vhodné krmení, dobré životní podmínky a růst. Nezapomínejme na lepší přípravu ryb na nadcházející zimu, protože mohou vytvářet optimální rezervy, ze kterých zimu konzumují. Z výše uvedených důvodů je třeba uvažovat o ohřevu rybníka iv teplejší sezóně. Použijte svůj ohřívač na rybníky FIAP kdykoli v roce a nabídněte svým obyvatelům rybníků optimální životní podmínky!
8. Existují různé techniky zmrazování ledem?
Ano, existují různé techniky s výrobci zmrzliny. Na jedné straně zabraňuje zamrznutí (FIAP PondHeat Active), na druhé straně se používají aeratorní čerpadla a plovoucí tělesa polystyrenu (FIAP Ice Active SET). Plovoucí tělo polystyrenu zajišťuje optimální izolaci venku, zatímco větrací otvory pod ním pohybují vodu a pohybují nahoru část horkých, hlubších vrstev vody nahoru. Obě techniky se osvědčily v průběhu času a spolehlivě udržovaly část ledu bez ledu.
9. Je vizuální prohlídka v zimě užitečná?
V každém případě! Všechny ohřívače bazénů FIAP podléhají vysokým kontrolám kvality, které zajišťují spolehlivý provoz. Stejně jako u všech technických nebo elektrických zařízení však může v některých případech způsobit rušení. Pravidelná vizuální prohlídka, i v zimě, je proto velmi doporučena. Rychlý pohled, jestli je v rybníku ještě jedno místo, je bez ledovek. S trochou štěstí lze dokonce i obyvatele rybníků pozorovat pod ledovým krytem v zimě. Ujistěte se, že se chovají tiše v blízkosti rybníka, protože vibrace narušují obyvatele rybníků během zimní hibernace a zbytečně spotřebovávají zásoby energie.
10. Co je třeba vzít v úvahu pro krytí rybníka?
V podstatě má kryt na rybníku některé výhody. Náklady na energii pro ohřev jezíra mohou být výrazně sníženy a maximální dosažená teplota může být zvýšena. Pokrytí rybníků může také znamenat rizika. Proto je důležité zajistit, aby malý vzduch protékal krytem rybníka tak, aby se zde mohla uskutečnit i výměna plynu. Dalším důležitým bodem je možnost vizuální kontroly skrz víko. V každém případě je třeba zabránit tomu, aby pokryté jezírko bylo pokryto dodatečnou vrstvou sněhu.
11. Kde dostanu nové návody po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

Příslušenství


1. Které produkty najdete v sekci Příslušenství?
V sekci příslušenství najdete výrobky pro širokou škálu aplikací. Kromě dekorativních výrobků nabízíme zde také funkční produkty, např. pro heronovou obranu na zahradním rybníku. Nejlepší je procházet kapitolou nebo navštívit náš kanál YouTube na adrese https://www.youtube.com/user/FIAPGmbH.
2. Jak nejlépe pečovat o vodní prvky a příslušenství?
Potřebná péče silně závisí na tvrdosti vody. Doporučená tvrdost je <8,4 ° dH. S tvrdší vodou může stále více kamenů usazovat povrchy a techniku, což také znamená vyšší péči. Pro vodní hry v okrasných mísách (bez zvířete a Pflanzenbesatz!) Doporučujeme použití FIAP FOUNTAIN CLEAN, abychom vytvořili optimální kvalitu vody pro vaši vodu. Pro perzistentní usazeniny vápníku na čerpadlové fontány je FIAP PUMP CLEANSER první volbou. Opticky dokončené povrchy, jako např. Kartáčovaná nerezová ocel nebo chrómové díly je nejlepší vyčistit měkkým navlhčeným hadříkem. Voda v bazénu by měla být udržována co nejvíce volně od malých kamenů nebo částic nečistot, které mohou ucpat nebo poškodit čerpadlo a potrubí. Stávající předfiltre musí být občas kontrolovány a v případě potřeby vyčištěny. Zanesené trysky lze vyfouknout nebo vyčistit jemným drátkem. Před zamrznutím musí být vodní hračka demontována nebo vysušena, předtím, než se uskladní nabízí kompletní čištění spolu s odstraňováním okují. Čerpadla na fontány musí být skladována vlhká. Neexistuje záruka ani nárok na záruku na poškození způsobené mrazem a poškození způsobeným kalcifikací.
3. Jak drahá je technologie osvětlení?
Většina osvětlovacích produktů FIAP má LED žárovky. Díky nejmodernější technologii LED byly náklady na provoz a elektřinu sníženy na minimum. Ekonomické žárovky spotřebují ve srovnání s běžnými žárovkami zlomek elektřiny a jsou proto obzvláště levné.
4. Co je třeba zvažovat s větrem?
V případě produktů, které jsou umístěny na zahradě, ujistěte se, že jsou dostatečně zajištěny a že nejsou vítány nebo odfoukané větrem. Pokud jde o produkty s vodou, je třeba vzít v úvahu také vítr. V případě vodních prvků je dosažený obraz vody ovlivněn větrem a může vést k odvrácení vodního paprsku. Proto doporučujeme zvolit pro tento účel oblasti chráněné proti větru!
5. Co dělat, pokud existuje riziko mrazu? Existují nějaké možnosti, jak tyto produkty udržet v zimě?
Výrobky nejsou mrazuvzdorné. Dodržujte prosím příslušný návod k obsluze a pokyny pro údržbu příslušného výrobku. Přibližná zima je perfektní příležitostí k čištění výrobků, je-li to nutné, nahradit opotřebované díly a pak je pečlivě ukládat.
6. Existují videa produktů FIAP v oblasti příslušenství?
Zveme vás, abyste se připojili k našemu kanálu YouTube. Navštivte nás na adrese https://www.youtube.com/user/FIAPGmbH a procházejte videozáznamy. Zde naleznete manuály a pokyny k použití, jakož i demonstrační videa.
7. Kdy se v sekci příslušenství objeví nové položky?
Ve společnosti FIAP se vždy snažíme rozpoznat současné přání a trendy a začlenit je do našeho sortimentu. Vy jako zákazník využíváte moderní, atraktivní produkty, které jsou trendy. Neustálé rozšíření nebo přizpůsobení našeho sortimentu je pro nás samozřejmostí a součástí našich služeb pro Vás. Těšíme se na nové produkty společně s námi.
8. Záruka platí také pro LED žárovky v oblasti příslušenství?
LED žárovky mají opotřebované části, na které se nevztahuje záruka. Nicméně mají velmi dlouhou životnost a jsou velmi vzácné.
9. Jsou transformátory z příslušenství FIAP vodotěsné?
Ne. Pokud je produkt dodáván s transformátorem, je obecně odolný proti stříkající vodě (IP44). Podrobnější informace naleznete v příslušném návodu k obsluze a bezpečnostních pokynech k samotnému výrobku. Rádi doporučujeme partnerovi FIAP ve všech technických záležitostech.
10. Jak mohu získat nové příručky po ztrátě?
Veškeré návody k obsluze je možné stáhnout jako dokument PDF pod požadovaným produktem.

 

Nějaké otázky?

Rádi zodpovíme vaše dotazy a obavy na adrese:
Telefon: +49 (0) 96 28 92 13 0
E-Mail: pondolino@fiap.de

Ähm...?

Irgendwas wollte ich sagen, aber mir ists entfallen.

Bitte rufen Sie mal den Webmaster.

Danke